Mail Listesi

Mail Listemize Kaydolun

Spora Başlamanızı Kolaylaştıracak 5 Yol

Spora başlamak, yeme düzenimizi yoluna koymaya çalışmak, ertelediğimiz işleri tamamlamak gibi eylemler her zaman biraz sancılıdır. Pazartesi kesin başlıyorum, spor salonundan 1 yıllık üyelik alıyorum, artık hiçbir işimi ertelemiyorum gibi cümleleri kim bilir kaç kere kurmuşuzdur. 🙂 Bazen düzenli bir hayata geçmek istediğimiz gibi olamayabiliyor, o yüzden belki de küçük ve basit adımlarla başlamamız gerekiyor olabilir.

Spora başlamak için illa bir spor salonuna kayıt olmaya gerek yok. Her ne kadar bu en kolay yol gibi görünse de bir süre sonra sürdürülebilir olmaktan çıkan bir durum. Evde kısa vakitlerle size uygun egzersiz programlarını kullanarak veya bu alanda uzman kişilerden destek alarak yapmaya başlayacağınız egzersizlerle birlikte rutininizi oluşturabilir sonrasında süreleri uzatarak bunu düzenli bir program şekline getirebilirsiniz. Evde oturup televizyon izlerken, sabah uyandığımızda ya da akşam yatmaya hazırlanırken ayıracağımız 10-15 dakikalık egzersiz periyodları sporu hayatınızın bir parçası haline getirmek için biçilmiş kaftan olabilir.

Evden dışarı çıkmanız gerektiğinde 15 dakika erken çıkarak normal yolunuzu uzatarak yürüyüş yapmak ve bunu bir rutin haline getirmek de hem size kendinizi iyi hissettirecek hem de gündelik olarak fiziksel aktivitenize katkıda bulunacak.

Özellikle son 2 yıldır içinde bulunduğumuz pandemi, tüm dünyayı bir kasırga etkisiyle savurdu ve herkesi evlerine hapsetti. Kişisel ve toplumsal sağlığımızı korumak için girmek zorunda kaldığımız karantinalarda haliyle hareketsiz kaldık veya vücudumuza uygun olup olmadığını bilmeden yaptığımız egzersiz programları bedenimizi olumsuz etkilemiş olabilir. Yani aslında sağlıklı kalmak için girdiğimiz evlerimizde bedenimize iyi bakamamış olma ihtimalimiz yüksek. Her ne kadar bunun önüne geçebilmek için evlerde internetten izlediğimiz egzersiz videoları izlesek de maalesef çoğumuz bunu sürdürülebilir kılamadı. Bunun en önemli etkenlerinden biri de mental olarak kendimizi eksik hissetmemizdi.

 

Sporu hayatımızın bir parçası haline getirebilmek ve bunu sürdürülebilir kılmak adına sizin için 5 kolay yol belirledik. Gelin onlara bir göz atalım.

 

1. Hangi Sporu Yapmak İstediğine Karar Ver

  Öncelikle kendi yaşam rutinimize uygun spor türünü seçmekte fayda var. Bu evde yapılan egzersizler, günlük yürüyüşler, koşmalar, masa başında çalışırken yapılan hareketler ya da bir spor salonuna yazılmak olabilir. Bunu belirleyip kendinizi çok sıkmadan ve sürdürülebilecek bir planlama oluşturmadan hareket edilirse sporu hayatınızın bir parçası haline getirmek inanın işten bile değil. Haftada 1 gün ile 15 dakika bir süre ile başlayarak bunu diğer haftalar 2 güne veya 3 güne çıkarabilirsiniz. Bunu en başta yapmam gerekiyor diye acele etmenize hiç gerek yok.

 

 2. Spor İçin Küçük Hedefler Belirle

  Her gün kesin 45 dakika ya da daha fazla spor yapacağım, hemen yağ oranımı düşürüp kas kütlemi artıracağım gibi iddialı cümleler ilk başta motivasyonel anlamda destekleyici gibi gelse de uzun vadede çok işe yaradığı söylenemez. Bunlar yerine, bugün 10 dakikamı egzersize ayıracağım, işten eve dönerken 3 vesait yerine 2 araç kullanarak yürüyüş yapacağım veya bugün kendi aracımla gitmeyip toplu taşıma kullanacağım gibi hedeflerle başlamak daha sağlıklı olabilir. Bu hem iradeniz test etmeniz hem de gün geçtikçe kendi gücünücü keşfedip size uzun soluklu bir egzersiz rotası belirleyebilir. Hatta bu yolda kendinize bir spor arkadaşı bulmak tüm işleri daha da kolaylaştırabilir. Birbirinize destek olarak bu zorlu parkuru başarabilirsiniz!

 

3. Bütçene Göre Spor Planı Oluştur

 3, 6 veya 12 ay spor salonuna yazılma fikri uzun süreli gibi görünebilir. Fakat ilk başta bunu sürdüremeyecek gibiyseniz hiç o 12 ay spor salonuna yazıl daha az para öde gibi pazarlama cümlelerine kanmayın, Çünkü eğer sürekliliği sağlayamazsanız az para ödediğinizi sandığınız yere aslında hiç yoktan ödeme yapmış olacaksınız :). Ya da eve pahalı spor aletleri almayın, önce bir kendi beden gücünüzle yapacağınız egzersizleri rutine oturtun, sonrasında zaten her şey çok daha kolay bir yol alacak sizin için. Maliyeti düşürmek için online platformları da deneyebilirsiniz, samane.co’da sizin için hazırlanmış her bedene uygun egzersiz programları var.  Kendi planınıza göre onları deneyebilir ve bütçenizi de çok zorlamadan harekete geçebilirsiniz. Bir deneyin. 🙂

 

4. Egzersiz İçin Bir Playlist Oluştur

Egzersiz yaparken en büyük motivasyon kaynaklarından biri şüphesiz ki dinlediğimiz müziklerdir. Size kendinizi iyi hissettiren, enerjinizi yükselten müzikleri bulun ve onlar için bir çalma listesi oluşturun. Sevdiğiniz şarkılar çalarken belki 10 dakikalık egzersiz planınız bir bakarsınız 30 dakikaya çıkmıştır bile.

 

5. Telafi Günlerini Belirle

 Muhakkak belirlediğiniz bir spor planınız olacaktır. Fakat evdeki hesap her zaman da çarşıya uymayabilir. Haftada üç gün egzersiz programınız varsa siz iki gün yapabilecekseniz bunun için diğer hafta daha fazla spor yapabilirsiniz. Bu hafta planıma uyamadım diye dert etmeyin, olsun bugün yapamadım ama bunu bir şekilde telafi edeceğim diyerek kendinizi telkin edin ve diğer işlerinize odaklanın.Bir cevap yazın

× WhatsApp