Mail Listesi

Mail Listemize Kaydolun

Ofis Hastalıkları Nedir?

Ofis Hastalıkları Nedir?

Ofiste geçen hareketsiz saatler, çalışanların gün boyu sürekli bilgisayar başında olması, yanlış duruşta ve yanlış açılarda ekrana bakmaları, oturuş pozisyonları yeni iş hastalıklarının meydana çıkmasına sebebiyet veriyor.

İnsan bedeni için saatler boyu aynı pozisyonda durmak ve oturmak için yaratılmadı veya evrilmedi. Dolayısıyla bedenimiz doğası gereği hareketsiz kalmaması gereken bir mekanizmaya sahip. Yıllar boyu avcılık ve toplayıcılıkla yaşamış ilk insanları düşünelim mesela. 🙂

2000li yıllardan bu yana masa başı işlerin artmasıyla birlikte yaşam standartları da değişmeye başladı. Bu değişim ve gelişimle birlikte de; gün boyu bizimle yaşayan stres kaynakları, fark edilmeyen vücut ağrıları hayatlarımıza girdi. Ofis hastalıkları olarak adlandırılan bu rahatsızlıkları bu yazımızda sizin için ele aldık.

 

En Çok Görülen Ofis Hastalıkları

Vücudumuzun temel hareketlerini yerine getirmesini sağlayan bel, sırt ve boyun kasları kullanılmadığı takdirde zayıflar ve vücut yükünün tamamını eklemlere ve kemiklere binmesine yol açar. Kas zayıflaması sonucu oluşan yük ise vücutta belli bölgelerde ağrıların belirmesine yol açar. Bel, boyun, sırt ağrıları, sinir sıkışması, sürekli olarak klavye ve mouse kullanımı ön kol, el bileği ve dirsekler ağrıları bu rahatsızlıkların en sık görülenleri arasında sayılabilir.

Günümüz şartlarında bir ofis personeli günde en az 8 saatini masa başında, bilgisayar ekranıyla karşılıklı geçiriyor. Mola bile vermeye fırsat bulunmayan ofis hayatında en çok karşılaşılan hastalıklar da şöyle;

 

1.Karpal Tünel Sendromu ( El ve Bilek Problemleri ):

El bileğindeki median sinirlerin sürekli aynı hareketi tekrarlamasının neden olduğu karpal tünel sendromu, uzun saatler klavye ve mouse kullanan kişilerde sıklıkla görülmektedir.

 

 

2.Kifoz ( Kamburluk ):

Omurganın öne doğru eğilmesiyle ortaya çıkan ve halk arasında kamburluk olarak bilinen kifoz, en çok sırt bölgesinde görülüyor.

 

 

 

 

 

3.Osteoporoz (Kemik Erimesi):

İlerleyen yaşlarla birlikte osteoporoz yani kemiklerin kırılgan bir yapıya dönüşme rahatsızlığı da ofis hayatının sonucu oluşabilecek bir rahatsızlık türüdür. Fiziksel aktivitenin azlığıyla birlikte, aşırı ve dengesiz beslenme, fazla kilo artışı, şeker hastalığı, yüksek kolestrol ve yüksek tansiyon gibi hastalıklar da meydana gelebilir.

 

 

 

 

Ofis Hastalıklarından Korunmak için Neler Yapılabilir?

 

Ofis içi çalışma koşulları beraberinde belli rahatsızlıklardan da korunmayı gerektiriyor. Bunun için de; düzenli fiziksel aktiviteler, düzenli uyku, dengeli bir beslenme programıyla fiziksel verimliliği artırabilir sosyal aktiviteler ve hobi alışkanlıklarıyla mental verimlilik sağlanabilir. Stresten uzak, sağlıklı bir çalışma hayatı ne kadar güzel olurdu değil mi?

 

Günümüz ofis şartları artık çalışanın verimliliğini korumak üzerine şekilleniyor. İş yeri sahipleri bunun için, ergonomik ofis tasarımına da önem vermeye başlıyor. Bilgisayar ekranı ve çalışma masası yüksekliğini ayarlayabilmek, çalışma sandalyesinin ergonomik olarak seçilmesi personelin bel ve sırt ağrılarını engellemekle birlikte, boyun ve el bileği ağrılarının da önüne geçiyor. Doğru postür ve ekrana bakma açınızı ayarlamak hem ekran ışınlarının yanlış şekilde gözünüzü etkilemesini önler hem de duruş bozukluğu gibi bir problemle karşılaşmanızı önler.

 

Postural kamburluğu önlemek için ilk olarak altta yatan sebepleri yani oturma şeklini, çalışma masalarını, sandalyelerini, açıları, yükseklik ve alçaklık seviyelerini düzenlemek gerekiyor.

 

Ofis Hayatında Kurumsal Fizyoterapi ve Egzersizin Önemi

 

Ofis hayatında karşımıza çıkan problemlerin belli başlı çözüm yolları olsa da kalıcı olamayabiliyor. Bu nedenle şirketlerin kurumsal fizyoterapi ve egzersiz programlarına düzenli olarak başvurması uzun vadede hem personelleri hem de şirketin varlığını destekliyor. Doğru programlanmış fizyoterapi ve egzersiz çalışmaları omurga sağlığını fizyolojik sınırlarda tutarak, kişilerin ideal pozisyonuna ulaşmasını sağlıyor.

Belirli sayıda oluşturulan gruplarla birlikte haftada birkaç saatin ayrılarak yapılacak online veya yüz yüze yapılacak programlar, kişi sağlığı ve kurumsal sağlık açısından en destekleyici faktör diyebiliriz.

 

Kurumsal sağlıkla ilgili bir önceki yazımıza buradan ulaşabilirsiniz. Programlarımız hakkında daha fazla bilgi almak için bizimle iletişime geçmeyi unutmayın.

 

Sağlıklı günler! 🙂

 

PT.OMT.DPT  Samaneh KHORASANI

 

 

 Bir cevap yazın

× WhatsApp