Mail Listesi

Mail Listemize Kaydolun

Masa Başında Daha Sağlıklı Çalışmak İçin Tavsiyeler

Gelişmekte olan bilişim teknolojisi hem iş ortamında hem de evde bilgisayar kullanımını hızla yaygınlaşmakta ve dolayısıyla dünya genelinde masa başında çalışan bireyler günlük işlerinde giderek daha fazla bilgisayar önünde zaman geçirme eğilimindedir.

Zamanla teknoloji ve iletişim sistemlerinin ilerlemesi, hizmet sektöründeki gelişmeler ve bilgisayarların hayatlarımızda daha fazla yer alması, bir yandan insan hayatına büyük kolaylıklar sağlarken diğer yandan insanı saatler boyu aynı pozisyonda çalışmak zorunda bırakarak orta-uzun vadede insan sağlığını tehdit eder hale gelmiştir.

 

Masa başında çalışan ya da uzun süreli bilgisayar kullanmak zorunda olan kişilerde KİSH (kas iskelet hastalığı) ortaya çıkmasında en çok görülen sebepler; yazı yazma, klavye kullanma, fare kullanma, veri girme gibi tekrar eden davranışlar ile statik postür (duruş) pozisyonda duruş, vücudun yanlış pozisyonlarda duruşu ve çalışma yerindeki kifayetsiz ergonomik koşullardan dolayı ortaya çıkmaktadır.

 

Durum böyle olunca çalışma masamızın düzeni, kullandığımız masa stili, sandalyenin rahatlığı, bilgisayar ekranın yüksekliği gibi birçok konu yanı sıra çalışırken bir hayli zararlı atıştırmalık ve bolca kahve, çay da tüketiyoruz. Haliyle hem hareketsiz geçen vakitler hem de alınan fazla kaloriler bizleri uzun vadede sağlıksız bir yaşam şekline alışmaya itiyor. 

İşlerimizi yetiştirmeye, defterimizdeki yapılacaklar listemizi bitirmeye çalışırken kendimize dolayısıyla sağlığımıza nasıl iyi bakabiliriz, yorgunluk hissimizi nasıl azaltabiliriz, nasıl daha zinde kalabiliriz ve ofisteki çalışma koşullarımızı nasıl daha verimli bir hale getirebiliriz gelin birlikte sizin için düşündüğümüz tavsiyelerimize göz atalım. 

 

1.Masanızın Düzenine Özen Gösterin 

Çalıştığınız alan hangisi olursa olsun, gün içinde en çok kullandığınız nesnelerin size yakın durmasını sağlamakla işe başlayabilirsiniz. Defter, kalem, kullandığınız bilgisayar ve varsa monitör vb. Çalışma esnasında en çok kullanılan eşyalarımız olduğu için ilk başta bunların kolay erişilebilir bir yerde olmasını sağlamak önemli. Özellikle bilgisayar ekranınızın göz hizanızda olması en önemli unsurlardan birisi.

2. Dikkatinizi Dağıtacak Nesneleri Uzak Tutun

Çalışma masanızın düzenli olması hem zihninizi dinç tutar hem de çalışma esnasında dikkatinizin dağılmasını engeller. Bu konuda dikkatinizin dağılmaması çalışma sürenizi de dengeleyeceği için hareketsiz kalma sürenizi de daha aza indirger. Bilgisayarınız, defteriniz, içecek için kullandığınız bardağınızın yakınınızda olmasına dikkat ederek, kullanmadığınız nesneleri kendinizden uzakta tutmanız sizin için çok faydalı olacaktır. 

3. Çalışırken Ergonomi Koşullarına Dikkat Edin

Ergonomi kelime olarak, insanın fiziksel ve psikolojik özelliklerini çevresindeki etkenlerle uyumunu inceleyen bir alandır. Ergonominin en önemli amacı iş yerinde stresi azaltmak ve iş yükünü hafifleterek çalışan kişinin performansını artırmaktır. Buna uygun bir çalışma ortamının tasarımını ve bakımını sağlayan ergonomide, bir işçinin duruş ve hareket bilgileri, iş yerindeki kas iskelet sistemi rahatsızlıklarının riskini belirlemek için önemli verilerdir. Günümüz şartlarında ofiste çalışan kişi sayısı, kronik kas iskelet sistemi hastalıklarının oranını etkileyebilecek boyuttadır. Son yıllarda yapılan araştırmalar, bir ofiste çalışma süresi ile özellikle omuz-boyun, sırt ve üst ekstremitelerde ağrı ve diğer semptomları içeren KİSH riski arasındaki orantıyı doğrulamıştır.

 Bu bağlamda oturuş ve duruş şekli ergonomik olmalı ve gün boyu postürünüzü dengede tutmaya da özen göstermelisiniz. Ergonomik sandalye seçimi, kullandığınız mouse varsa bunun el bileğinize uygun olması ilk başta yapılması gereken eylemler olabilir. Sandalyenizin çok rahat olmadığını ve bel ağrısı yaşadığınızı hissettiğiniz zaman mutlaka bir bel destekleyici yastık kullanılması da en önemli ilk yapılacak işlerden birisi olacaktır. Bunların yanı sıra göz sağlığınızı korumak için ışığın geldiği yeri de ayarlamak oldukça önemli. Bulunduğunuz alanın havasını da sık sık kontrol ederek, çalıştığınız alandaki ergonomik düzeyinizi sağlayabilirsiniz. 

4.  Oturarak Ofis Egzersizleri Yapın

Gün içinde egzersiz yapamamaktan yakınmak çok olasıdır. Fakat her şeyin olduğu gibi bu durumun da elbet bir çözümü bulunmakta. Sürekli bilgisayar başında çalışıldığı düşünülürse, aralıklarla yapılabilecek boyun egzersizleri çok önemli bir yere sahip. El bileklerinizi ara ara hareket ettirmek, sandalyenizden kalktığınız zaman bacaklarınızın kan dolaşımını artırmak için ofis içinde yapabileceğiniz kısa yürüyüşleri düzenli bir şekle getirdiğiniz zaman ağrı şikayetlerinizin azaldığını siz de net olarak gözlemleyebileceksiniz. 🙂

Eğer çalışırken yapılabilecek ofis egzersizleri nasıl olur diye merak ediyorsanız, samane.co’da bulunan egzersiz videolarına göz atabilir ve siz de bunları rahatlıkla uygulayabilirsiniz. 

5. Beslenme Düzeninize Özen Gösterin 

Çalışma esnasında çoğunlukla bir şeyler atıştırmak isteriz. Elimizin altında kolaylıkla tüketilebilen yiyeceklerin gün içinde bizi enerji anlamında kurtardığına inanırız. Bu ne kadar doğru olsa da yanlış tercih edilen yiyecekler sürekli tüketildiğinde bedenimizin işleyişini olumsuz anlamda etkileyebilir. Bunun önüne geçmek için çekmecemizde her daim sağlıklı bir atıştırmalık olması bu dertten bizi kurtarabilecek bir adım. Tabii sağlıklı diye bol bol tüketmemeye de dikkat edilirse. Mevsim meyveleri bu konuda en doğru seçim olabilir. Günlük beslenme düzeninize, metabolizmanıza uygun porsiyonlara da dikkat edilebilir. Yine ara öğün olarak tüketilebilecek besinler içinde; kefir, vitamin ve mineral bakımından zengin yiyecekler tercih edilebilir. Ana öğünlerinizi dengeli yaptığınız takdirde gün için atıştırmalıklarını siz de daha sağlıklı seçiyor olduğunuzu zaman içinde fark edebilirsiniz. Sizde eğer bir beslenme reçetesine ihtiyacınız var ise buradan diyetesiyenlerimizden destek alabilirsiniz.

6. Zamanı Doğru Yönetin

Kurumsal hayatta mesai saatleri yoğun geçebiliyor. Gün içine yayılmış toplantılar, iş yetiştirme telaşı derken bir bakıyorsunuz hiç mola vermeye fırsat dahi bulamamışsınız. Fakat ne kadar yoğun bir çalışma temposuna sahip olsanız da kısa bile olsa mola vermeyi unutmamalısınız. Öyle ki sadece çalışarak geçen saatler hem iş performansınızı olumsuz anlamda etkileyecek hem de vücudunuz ihtiyaç duyduğu dinlenme aralarından mahrum kalacak. Bu da yine size olumsuz bir şekilde dönecek. Bu yüzden sabah mesai başlangıcında günün planlamasını iyi yapmalı ve mutlaka yeterli olacak kadar molalarınızı düzenlemelisiniz. 

 Bir cevap yazın

× WhatsApp