Mail Listesi

Mail Listemize Kaydolun

Kurumsal Sağlık ( kurumsal wellness) Nedir?

Kurumsal Sağlık / Kurumsal Wellness Nedir?

Kurumsal sağlık veya diğer adıyla kurumsal wellness programları küçük büyük bütün ekiplerin son dönemlerde sıklıkla başvurduğu bir deneyim haline geldi. Özellikle pandeminin etkisiyle bulunduğumuz zorlu koşullardan sonra yavaş yavaş ofislerine geri dönmeye başlayan ekipler için biçilmiş bir kaftan. Hala evden çalışan ya da hybrid  çalışma koşullarını benimseyen firmalar ise online olarak kurumsal sağlığın olumlu ilerleyişlerinden faydalanır durumda.

Şirket bünyesinde çalışan herkesin, kendilerini hem mental hem de fiziksel anlamda daha iyi hissetmesi, çalışma ve günlük performanslarını olumlu anlamda artırması kurumsal sağlığın en belirgin faydalarından biri.

 Kurumsal Sağlığın Faydaları Nelerdir?

Kurumsal sağlık programları şirket içerisindeki var olan sağlığı koruduğu gibi olası hastalıkların da önüne geçilmesini sağlıyor. Sağlıklı yaşam biçimini benimseyen her kişi aynı zamanda toplum sağlığının iyileşmesine de katkıda bulunmuş oluyor. Böylelikle şirket içinde devamsızlıklar azalıyor, iş gücünün olumlu yönde artmasına katkı sağlanıyor.

Kurumsal sağlık, personellere ve işverenlere sağlıklı bir çalışma ortamı sunduğu gibi etkili ekip dinamiğini de beraberinde getiriyor. Bunun yanında o kurumu stresli çalışma ortamlarından kurtarıp, mutlu bir ofis ortamı da sağlıyor.

Personel motivasyonunu sağlamak işi yönetmek kadar büyük önem taşıyorken çoğu firma bunu es geçebiliyor. Es geçmeyenlerse bu düzeni oturtmanın verdiği rahatlık ve huzurla hem işlerinin ilerlemesini sağlıyor hem de her anlamda sağlıklı bir şirket kültürü yaratıyor.

 

Kurumsal Sağlıkta Beslenme, Egzersizin ve Fizyoterapinin Önemi Nedir?

Özellikle masa başı çalışılan iş yerlerinde gün boyu hareketsiz geçirilen saatler insan vücudunun çalışma mekanizmasına olumsuz etkilerde bulunabiliyor. Bunun önüne geçebilmek için her ne kadar en fazla 45 dakikada bir mola verilmesi gerektiği söylense de bu yeterli olmuyor. Kurumsal sağlık programlarında uygulanan beslenme ve egzersiz uygulamaları çalışan kişilerin bir profesyonel ile kendilerini daha sağlıklı bir yaşama ilerletmesini sağlıyor. Yeme – içme alışkanlıklarının değişmesi, öğle aralarında yapılan egzersizler hem kişiyi zinde tutuyor hem de işine daha iyi odaklanmasını sağlıyor.

Fizyoterapi destekleriyle de, egzersizden farklı olarak; oluşan baş-boyun ağrıları, eklem ağrıları, kamburluk ve boyun düzleşmesi gibi problemlerin önüne geçebilirken bu ağrıları yaşayan kişilerin kendilerini daha iyi hissetmelerine olanak tanıyor.

 

Kurumsal Sağlığı Uygulayan Şirketler

 Dünyanın en büyük şirketlerinden biri olan Google’a bakalım. Google çalışanlarının sağlığını o kadar iyi düşünüyor ki, ofislerinde personellerinin dinlenmesi için yatak koyuyor. Öğle arasında 15-20 dakika yapılan şekerlemenin ne kadar kıymetli olduğu ezelden beri bilinen bir gerçek. Sabaha kadar uzayan mesailerin ölümcül yorgunluğa sebep olması yerine, beyni ve bedeni biraz olsun dinlendirmenin ne kadar önemli olduğunun farkında olan kurumlar için büyümek hiç de zor değil aslında.

İşyerinde sağlıklı yaşam organizasyonları arasında egzersiz için esnek zamana izin verilmesi, ofis ortamında mutfak ve yemek alanlarının sağlanması, sağlıklı yiyecek seçenekleri sunan otomatların bulunması, yürüyüş ve konuşma etkinliklerinin yapılması ve katılım için finansal ve diğer teşviklerin sunulması sayılabilir.

Kurumsal wellness ya da İngilizce tabiriyle Corporate Wellness şirketlerde sağlıklı davranışları desteklemek olarak da açıklanıyor.  Google gibi büyük şirketlerin bu programlara başvurması, personeli desteklediği gibi aslında şirketin varlığını da yüksek boyutta olumlu olarak desteklemekte. Çalışanların performanslarının artması maddi anlamda şirketi kâra geçiriyor. Daha az iş gücüyle birlikte gelen daha az devamsızlık devamında daha az sigorta ödemelerini ve şirketi fazla masraftan kurtarmasını sağlıyor.

 

Kurumsal Wellness Programları

Kurumsal sağlık, kendi içinde birçok bölüme ayrılabiliyor. Kurumsal fizyoterapi, beslenme, meditasyon ve birçokları. Armina kurumsal  bu konuda, kurumsal wellness, fizyoterapi ve egzersiz, beslenme ve diyet, meditasyon ve nefes terapisi ile kurumsal sağlık alanında firmalara ve ekiplere fayda sağlamak için varlığını sürdürüyor. 

 

  PT.OMT.DPT Samaneh KHORASANI

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Bir cevap yazın

× WhatsApp