Mail Listesi

Mail Listemize Kaydolun

Kayropraktik ve Omurga sağlığı

Kayropraktik Nedir? 

1985 yılında Amerikalı Dr.Daniel David Palmer tarafından ortaya çıkan bu meslek kolunun, ana vatanı ABD olmakla beraber varlığının ise 125 yıldır büyük gelişmeler katederek sürdüğü gözlenmektedir. Her ne kadar ilgililer ve konu hakkında merak sahibi olanlar, hatta bu durumu yaşayanlar tarafından tedavi yöntemi ya da bir teknik olarak bilinse de Kayropraktik için her ikisini de söylemek mümkün değildir. 

Ana hatlarıyla bu terimin açıklanmasına gelince; ‘’Kayropraktik’’ bölümü, üzerine eğitim almış ‘’Kayropraktis’’ tanımı ile karşılık bulan uzman kişiler tarafından yapılması gereken, kayro el ve pratik uygulama yolları izlenerek kas ve iskelet sisteminin özellikle mekanik boyuttan oluşan omurga kaynaklı rahatsızlıkların gidermesine yarayan spesifik, gayet güvenilir ve hastaya her hangi bir zararı dokunmamakla kalmayıp saymakla bitmeyen türlü yararları bulunan bir tedavi metodudur. 

Kayropraktik’ in eğitim serüvenine bakacak olursak ABD, Avusturalya ve diğer Avrupa ülkelerinde eğitim süresi 5 yıl olmasına nazaran Türkiye’ de ise 2015 yılından itibaren  Bahçeşehir Üniversitesi’ nde kurulan Yüksek Lisans bazında eğitim veren YÖK onaylı bir eğitim programıdır. Türkiye’ de verilen eğitime sadece lisans mezunu fizyoterapistler ile tıp doktorları katılabilmekte, üçüncü dönem tez çalışmalarına başlayarak dördüncü dönem uzman olarak tamamlanmaktadır.

Omurga Sağlığı Nedir?

Bir çok tıpçının daha mesleğe adım atmadan andığı Hipokrat’ ın bir sözü vardır; ‘’Eğer vücutta bir rahatsızlık varsa mutlaka ilk önce omurgaya bakınız!’’ der ve aslında durumun vehameti ile rehavetini yani omurga sağlığının ne denli önemli olduğunu hepimize aktarır. Omurga neden önemli diye anlaşılır bir dille konuşmak gerekirse ‘’Merkezi sinir sistemimizi vücudumuzun arasında bir köprü oluşturuyor’’ demek sanırız ki yeterli olacaktır. 

Omurgada her hangi bir rahatsızlık, diskfonksiyon  veya mekanik bir sorun var ise vücudumuzdaki ekstremileri  diz, bel veya dirsek ağrısı olarak meydana gelmektedir. En son yapılan araştırmalarda gözlenen o ki özellikle ekstremide  görülen ve el, ayak, diz ve omuz ila çevresinde oluşan ağrıların yüzde 70’inin omurgadan kaynaklandığı bilimsel olarakta kanıtlanmıştır. Kısacası omurgada hissedilir bir sorun ya da ağrı yoksa ağrıyan bölgeye bakmak doğru yolu bulmaya yardımcı olacaktır.

Hareketli bir yapıya sahip olan omurga, 33 adet vertebradan oluşmaktadır ve aslında vertebraların birbirinin üzerinde yaptıkları küçük hareketlerle biz, ‘’eğilmek, başımızı sağ ve sola çevirmek’’ gibi büyük hareketleri ortaya çıkartıyoruz.

Omurga sorunları neden meydana geliyor?

Birçok uzmana göre ve bilimsel olarakta kanıtlanmış olarak en önemli nedenleri hareketsiz ve sedentar yani tembel hayat ile yanlış postür (duruş)! Gün içinde sürekli oturmak, türlü yollarla tembelliğe esir olmak ve örneğin  asansör kullanmaya ek olarak hareketsiz kalmak bu tanımların kısacası omurga sorunlarının ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. Araştırmalara göre bel ve boyun ağrısı olan kişilerde kısıtlı ya da hiç hareket gözlenmeyen bir yaşam görülmektedir.

Nasıl ki acıktığımız zaman vücudumuzun beslenmeye, susadığımız zaman suya yani sıvı tüketimine ihtiyacı var ise kas ve iskeletimizinde egzersize ve fiziksel aktiviteye ihtiyacı vardır. Bu ihtiyaçları karşılayamadığımız zaman vücudumuzdaki sistem bozulur ve ağrılar, hastalıklar bir an evvel kendini göstermeye başlar.

Ve çok açık ki aynı hareketleri tekrar tekrar yapmakta zedelenmeler meydana getirir. Kas güçsüzlüğü ve yanlış duruş sebebiyle kifoz, skolyoz, Boyun fıtığı (Servikal disk hernisi) vb. gibi duruş hastalıkları meydana gelmektedir.

 

Ağrılar neden meydana geliyor sebebi nedir?

Ağrı aslında vücudun bir alarm ve uyarı mekanizmasıdır. Bir vücutta ağrı varsa bu sadece o dokuda bir zedelenme oluşmuş olması demek değil daha fazlasıdır. Nasıl ki yangın sırasında yangın alarmları çalıyorsa ağrıda vücudumuz için bir alarmdır.

Peki ağrıların gidermesi için tedavi dışında başka hangi faktörler önemli? Haydi gelin bu konuya da ufak bir açıklık getirelim;

Birkaç örnek ile değinecek olursak:

 • Beslenme.
 • Uyku Düzeni.
 • Sigara ve Alkol Kullanımı.
 • Fiziksel Aktivite Yapılmaması.
 • Fazla Kilo.
 • Stres ve Varolan diğer hastalıklar (diabet gibi).

Omurga Sağlığı İçin Birkaç Öneri:

 • Düzenli Fiziksel Aktivite ve Hareket.
 • Beslenme Düzeni.
 • Kilo Kontrolü.
 • Stresten Uzak Bir Yaşam.
 • Nefes Egzersizleri.
 • Düzenli Uyku. (Saat 23:00 ile 04:00 arası en verimli ve önemli uyku saatidir.)
 • Postür Analizi Yapmak.

Fizyoterapist ve hasta ilişkisi:

Hasta ağrı ile geldiği zaman biz fizyoterapistler olarak meydana gelen kas iskelet hastalıkları üzerinde durarak sağlıklı bir yaşam ve organizma için zamanla oradaki kas veya eklemlerin hareketliğini artırmayı ve eski fonksiyonunu kazandırarak ağrıların giderilmesini sağlıyoruz ve ya omurga etrafında bulunan faset eklemler ve bu eklemlerin sinir sistemi ile doğrudan bağlantısı konusunda yardımcı oluyoruz.Bir cevap yazın

× WhatsApp